Co je GNU/Linux

Linux a GNU společně tvoří zjednodušeně řečeno operační systém podobně jako Windows. Slouží k tomu, abyste na svém počítači mohli používat všechny programy, které potřebujete. Na rozdíl od Windows a jiných operačních systémů je Linux i GNU zdarma a tzv. open-source.

Omlouvám se tvůrcům GNU, ale budu dále mluvit o tomto celku jako o Linuxu, ač vím, že nesprávně.

Kolik stojí Linux?

Ve své základní podstatě je Linux a všechny důležité programy spojené s jeho užíváním zadarmo. Můžete se setkat s mnoha názory, jedno je však jisté: linuxovou distribuci vybavenou mnoha potřebnými (i zbytečnými) kancelářskými programy si můžete z internetu legálně stáhnout zdarma. Její instalace i používání je také zdarma.

Finanční náklady mohou vzniknout, pokud se rozhodnete zakoupit některý placený linuxový software nebo pokud platíte za služby softwarové podpory – například, když máte svého ajťáka.

Budu s ním umět pracovat?

Samozřejmě! Moderní linuxové distribuce jsou dokonale přizpůsobené běžnému užívání. Podporují všechny funkce, které poskytují ostatní operační systémy. Na malé rozdíly ve vzhledu si rychle zvyknete a výhody Linuxu vás brzy přesvědčí, že je v mnohém lepší.

Umí Linux všechno, co potřebuju?

Jak už bylo zmíněno, všechny větší linuxové distribuce nabízejí vše důležité, co jiné operační systémy. Linux můžete používat v kanceláři pro psaní dopisů, počítání vzorců, kreslení obrázků, prohlížení fotografií či procházení webu. Samozřejmostí je dívání se na filmy i poslouchání hudby. Mnohý software je dostatečně kompatibilní se svými komerčními protějšky, takže nemusíte mít strach, že neotevřete soubory, které vám ostatní pošlou.

Bylo by naivní tvrdit, že neexistují oblasti, kam by se Linux nehodil. Profesionálové z grafického studia nejspíše raději sáhnou po drahém placeném software (i když i pro něj existuje linuxová varianta), podobně na tom budou i profíci z tiskárny či stavební projektanti. Jiný, mimochodem velmi drahý, software se hodí k jejich práci mnohdy lépe a jeho verze pro Linux nebývají vždy dostupné. Stav profesionálního software se ale začíná k Linuxu přibližovat a jeho výrobci si začínají uvědomovat, že to je nutný krok.

Pro mnohé je limitujícím faktorem omezený seznam her, které lze na Linuxu spustit. Neplatí to u všech, ale pokud si chcete zahrát nejnovější herní tituly, zde můžete narazit.

Pokud však patříte k naprosté většině lidí, kteří využívají počítač v širším kontextu, sotva narazíte na omezení.

Jestliže ale nutně potřebujete používat nějaký program, který funguje v jiném operačním systému, můžete se zkusit podívat na tento, nebo ještě tento seznam, kde najdete mnoho informací.

Je Linux bezpečný?

Linux v mnohých oblastech předčí drahé komerční operační systémy. Bezpečnost je rozhodně jednou z nich. Je už v základu koncipován tak, aby jej bylo velmi obtížné napadnout virem, tudíž virů a jiného škodlivého software pro Linux mnoho neexistuje.

Co je to linuxová distribuce?

Distribuce je úplný operační systém včetně aplikací a konfiguračních programů. Linuxová distribuce je to, co budete na svém počítači používat. Existuje mnoho linuxových distribucí a je jen na vás, kterou si vyberete. Nebo kterou si necháte poradit! Podívejte se na seznam nejpoužívanějších distribucí.

Co je to open-source?

Zjednodušeně řečeno, open source je software, ke kterému jsou k dispozici zdrojové kódy. Zde tato zmínka postačí, přesnější definici si ale přečtěte na Wikipedii.

Proč slyším o Linuxu poprvé?

Konkurenční placené operační systémy vytvářejí velké společnosti kvůli jejich prodeji. Proto je samozřejmě také více propagují a snaží se naopak zastínit ostatní. Systémy jako GNU/Linux jsou zadarmo a na jejich propagaci je k dispozici mnohem méně finančních prostředků.

Nemyslete si, že na Linuxu se nedá vydělávat. Nejjednodušším způsobem je poskytovat placenou podporu, existují ale také jiné cesty. Vždy je ale suma peněz obdržená za tyto aktivity nižší, než při prodeji samotného systému.

Kdo mi pomůže, když si nebudu vědět rady?

Základna linuxových uživatelů je dnes už dost velká. Navíc mnozí z nich chápou nesnáze ostatních začátečníků, takže rádi pomohou. Na internetu existuje množství diskuzních fór, kde můžete vznést svůj dotaz a odpověď na něj téměř určitě dostanete. Jedině se nesmíte bát zeptat.

S dotazy se můžete obrátit například na tato česká fóra:

Poradna AbcLinuxu.cz
Root.cz diskuzní fórum
České fórum distribuce Ubuntu
Nebo prostě hledejte na Googlu…

Můžu si Linux předem vyzkoušet?

Nejjednodušší způsob, jak GNU/Linux vyzkoušet, je stáhnout jej jako obraz CD nebo DVD (tzv. live CD), vypálit jej a následně z tohoto média nastartovat počítač. Nebojte se, že si zničíte stávající systém nebo smažete data, dokud nespustíte instalaci, nic se nepřepíše. Většinou je prostředí nastartované z CD plně funkční ihned na začátku a vy si jej můžete pořádně vyzkoušet. Rozhodnutí o přechodu můžete klidně nechat na příště.

Použijte live CD například distribuce Ubuntu.

Kde Linux získám?

Pro instalaci Linuxu použijte CD/DVD, které jste použili už při zkoušení (live CD). Instalace je velmi snadná a ačkoli já doporučuji zazálohovat vaše data předem, i tak by vás měl přehledný instalační program provést celou instalací, aniž byste si data smazali. Jen dávejte dobrý pozor! Pokud si nejste jisti, raději data zazálohujte a pak můžete experimentovat.

Mnohým lidem se samotným do instalace příliš nechce. Jistě není problém se obrátit na někoho známého, kdo vám Linux jistě rád a bezpečně nainstaluje. Nebo zkuste diskuze zde pod článkem.

Jak se vám Linux líbí?

Prameny

Wikipedia.org – Open Source Definition